“Maya, Rüzgar ve Ketu” romanının yazarı Dr. Aydek Sultan Özdemir: “Bu, içsel yolculuğa dair bir roman”

Aylin Özdemir Erdemoğlu

O, aslında bir tıp doktoru.  Ankara’da bir devlet hastanesinin kan merkezinde hekim olarak görev yapıyorStresli ve yorucu meslek hayatı, farkında olmadan birçok meslektaşı gibi, onun da zaman içinde farklı bir alana yönelmesine sebep olmuş. Önce bloger olarak yazmaya başlayan Aydek Sultan Özdemir, ardından ilk romanı “Maya, Rüzgar ve Ketu” sayesinde okuyucularıyla buluşmuş.

Özdemir, “Her cümlesini yaşayarak ve hissederek yazdım” dediği kitabının, içsel yolculuğa dair bir roman olduğunu, ama aynı zamanda da insanların umudunu ve yaşama sevincini artırdığına inandığını söylüyor. Aydek Sultan Özdemir’le kitap yazma serüveni üzerine konuştuk.

1.Öncelikle konuya şöyle başlamak istiyorum:  Siz, aslında bir tıp doktorusunuz.  Kitap yazmadan kısa bir süre önce önce blog yazarlığınız olmuştu.  Ama genel olarak baktığımızda mesleğinizle çok ilgili bir alan değil gibi gözüküyor yazarlık.  Bu açıdan merak ediyorum, yazma süreciniz nasıl başladı?

“Her doktorun içinde, mesleğinin yanı sıra bir başka aşk vardır” derler. Çoğu zaman bastırılsa da bilim, sanatla el ele gider. Bence analitik sol beyin, sağ beyni de aktive eder.

Aslında yazma isteği çocukluğumdan beri kalbimin gizli hayallerinde hep vardı ama, günlük hayatın içinde unutmuştum. Ortaya çıkması için birçok şey bir araya geldi mutlaka ama kalbimin isteğini güçlendiren, tesadüfen yolumun kesiştiği, eğitimlerine katıldığım metafizikçi Mustafa Karnas oldu. Onun teşvik ediciliği cesaretimi artırdı. O dönemlerde bloğumu yeni kurmuştum (bendenbanablog.com) ve içimden geldiği gibi yazmaya başlamıştım, hala da ilk günkü heyecanla devam ediyorum.

Zamanla, insanların yazdıklarıma güzel dönüşleri, iyi hissettirdi. Ve bir akşam nasıl oldu bilmiyorum ama içimde hissettiğim güçlü bir dürtüyle, ilhamla romanın ilk cümleleri çıktı.

  1. “Maya, Rüzgar ve Ketu” romanından kısaca söz edebilir misiniz? Özellikle karakterler ve konu açısından…

Bu bir kendine yolculuğun hikayesi aslında. Maya, duygularını, hayatta yolunu, amaçlarını, niye var olduğunu, neden eksik hissettiğini, mutsuzluğunu anlamaya çalışan bir kadın. Roman, onun duygularını, düşüncelerini, yönünü bulma, fıtratını- yaratılışını- kendini anlama yolculuğu.

Rüzgar ise, bu yolculukta karşısına çıkan, kalbine sevmeyi hatırlatan ama onu sürekli prensipleriyle zorlayan farklı bir adam.

Romandaki Ketu karakteri ise,  bilge bir kadın, Maya roman boyunca kendini anlamaya her çalıştığında yanında olup, onu destekleyen bir kadın.

Aslında kitap, Maya’nın Rüzgar’a hissettiği yoğun aşk ve Ketu’ya duyduğu şüphesiz güven zemininde insanın her yaşta, her koşulda hayalleri  için, kendi olmak için, yol alabileceğini, kendine doğru yapılan keşfin keyfini ve bu yolun yöntemlerini anlatıyor. Ve asıl tema;  “İnsan eğer isterse her zaman umut vardır.” Yani bu anlamda bakınca, belki de kitabın tek anlattığı, daha iyi yaşamak için her zaman umudun olduğu ve o umudu canlı tutmamızın yolları.

  1. Bilimsel tıbbın yanı sıra, regresyon terapisi, metafizik, akupunktur, vs. gibi pek çok alanda eğitim aldınız ve bu konularda bilgi sahibisiniz. Kitaba bu eğitimlerin katkısı olmuş gibi gözüküyor. Bu şekilde bakınca, “Maya, Rüzgar ve Ketu” bir anlamda Türkiye’nin ilk metafizik-romanı  diyebilir miyiz?

Aslında “İlk” diyemeyiz ama “içsel yolculuğa dair bir roman” diyebiliriz. Kitapta tıp ve tamamlayıcı tıpla ilgili bilgiler var mutlaka ama kitabın genel yapısında fizik ve metafizik iç içe. Maya, Rüzgar’la sohbetlerinden, hayata farklı açıdan bakmayı, her şeyin belirsizlik üzerine olduğunu, insanın prensipleri dışında her şeyin sürekli değiştiğini, hayatın bu değişkenlere göre nasıl yaşanacağını öğreniyor.  Rüzgar ona her zaman günü güzel yaşamasını, iyi olmaya çalışmasını öğretiyor.

Ketu ise ona, insan bedeni, duygular, olanlar, olmayanlar, ölüm, yaşam konusunda pek çok şey anlatıyor.

  1. Hayata dair, kimi önerileriniz kendini çıkmazda hisseden pek çok okuyucu için ilaç gibi geliyor. Bunu geri dönüşlerden görüyoruz. Bu konuda neler söyleyeceksiniz? Okuyucularınızdan size nasıl yansımalar geliyor?

Çok teşekkür ederim, evet okuyanlardan güzel yorumlar geliyor ve birilerine iyi geldiğim her an çok mutlu oluyorum aslında. Genelde okuyucular, notlar aldıklarını, geri dönerek okuduklarını söylüyor, bir de “bitmesin diye yavaş okuyorum” diyenler oluyor. Aslında kitabın aksiyonu az olduğu için yavaş okunabilir bir yapısı var. Bir de kitap boyunca Maya’nın Rüzgar’dan ve Ketu’dan öğrendiği ve sürekli uygulayarak kendini dönüştürdüğü bilgiler, yöntemler var. O yüzden notlar alınarak okunması güzel.

Bu arada beni en mutlu eden, özel bulduğum yorumlardan biri de şuydu; “Siz cümlelerinizle şifa veriyorsunuz.” Bir hekim olarak bu cümle benim için çok anlamlıydı.

  1. Maya ve Rüzgar’ın aşkı biraz ümitsiz bir aşk gibi gözükse de, aslında konuya insan ilişkileri açısından bakınca esneklik anlamında çeşitli ipuçları da veriyor gibi. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Evet, esneklik, hayatta kimsenin sahibi olamayacağımız, insanlarla sadece birlikte yol alabileceğimiz gibi şeyler var kitapta. Çünkü Rüzgar, klasik tanımlarla yol almıyor, o sürekli “hiçbir şeyin değilim” diyor ve Maya için bunu sindirmek, anlamak çok zor.

Öte taraftan Maya ise, içinde hissettiği güçlü sevginin, Rüzgar’daki yansımalarını görüyor, sevildiğini biliyor. Yoksa zaten Maya gibi hayatı kendini kısıtlayarak yaşayan biri için, Rüzgar’la yol almak mümkün değil.

Yani Rüzgar sürekli her şeyin akış içinde olduğunu, sabit olmadığını, onu sevebileceğini ama tanımlarla kısıtlayamayacağını söylüyor, hayat felsefesi böyle. Rüzgar, Maya’yı sevginin verdiği güçle sürekli dönüştürüyor, Maya onun dediklerini ve kendi tepkilerini anlamaya çalışıyor.

  1. Ketu karakterinden biraz söz edebilir misiniz? Ketu farklı bir kişilikten çok, Maya’nın iç sesi, mantıklı düşünen sesi gibi adeta…

Ketu olduğu gibi, doğal, huzur veren biri. Rüzgar gibi çatışma nedeni değil, Maya’nın içsel yolculuğunda, onu yönlendirmeden destekleyen, duygularını çözümlemesinin önemini gösteren bilge bir kadın.

Aslında Ketu ayrı bir karakter ve gerçek. İç sesi değil, Maya her çözümsüz hissettiği anda, onunla karşılıklı konuşarak zihnindeki sorun gördüğü şeyleri çözüyor. Bir anlamda kendini Ketu’ya anlatırken, anlıyor.

  1. Kitapta dikkatimi çeken cümlelerden biri de “Hayatı akışına bırakma” konusundaydı. Gerçek hayatta her zaman hayatı akışına bırakmalı mıyız? Çünkü istediklerimizi elde etmek için bazen şartları zorlamamız gerekiyor sanki.

Aslında bu ikisi farklı şeyler; hayatta isteklerimiz için, yaratılışımıza uygun yaşamak için emek vermemiz gerekiyor.

Akış; sürüklenmek değil, akış hayatın belirsizliğinin kendisi. Biz bir şeyler yaparken, sürekli olan ve olmaya devam eden şey, yani hayatın kendisi akış ve biz onu okuyarak her zaman tekrar doğru yönümüzü bulabiliriz.

Hayat sabit değil, belirsizliklerle dolu ve bunları görerek her yeni günde yenilenmek uygun olandır.

  1. Yaşama dair kitapta önemli ipuçlarından biri de, kırıldığımız, kızdığımız insanlar olduğunda onları çok ciddiye almak yerine, o durumu ve o kişiyi çok fazla önemsememeyi seçerek “anlam kaydırması” yapmak. Biraz bu konudan söz edebilir miyiz?

Anlam kaydırması önemli bir konu.  Aslında Rüzgar kalıplara girmeyi reddederken bunu söyler. Tüm hayat, karşılaştığımız kişi ve şeylere verdiğimiz derin anlamlardan oluşur ve o anlamlar bazen bizi zorlar. Oysa her şey enerji ve akışkan, o yüzden sabitlik yok, hayat akıyor. Rüzgar, “Kişilere o anki enerjilerine göre davranırsak, sabit anlamlar verip çerçevelemezsek daha rahat yaşayacağımızı” söylüyor. Birine dostum, en iyi arkadaşım, eşim değdiniz zaman, o kişiyi kalıpların içine sıkıştırdığımızı ve her şeyin tersine döndüğü anda derin yaralar aldığımızı söylüyor. Yani verdiğimiz anlamlar önemli.

  1. Hayatta iyi şeylere ulaşabilmek için, öncelikle insanın kalbini temiz tutarak, herkesin iyiliğini istemesi gerektiği şeklinde bir bölüm vardı kitapta. Gerçekten bunu her zaman başarabilmek mümkün müdür?

Her zaman yapamıyoruz tabi ama her şey görünmez bağlarla birbiriyle bağlantılı ve kalbimizde ne varsa dünyamızda o var. Kendimizi kimseyle karşılaştırmadan anlamaya çalışırsak, başkalarının da olduğu kişi olmasını destekleyebiliriz. Elma armut bir değil ama hayatın parçası.

Bu arada başka insanlarla fazla uğraşmadan, kendimizi anlamaya çalışırsak, zamanla hayat daha neşeli bir hal alır ve bunun hammaddesi her zaman kalbin temiz olmasıdır.

  1. Bu sizin ilk kitabınız, devamı gelecek mi?

“Maya, Rüzgar ve Ketu” bir ilhamla, içten gelen bir saf akışla yazıldı. Benim için güzelliği bu. Çünkü onda ilklerin masumiyeti, saflığı var. Sadece duygular ve onların kağıda dökülme isteği vardı. O yüzden herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bir kitap.

Ve evet, yazarken anlatılmaz derecede iyi hissediyorum. Bununla birlikte yeni kitaplar için yine benzer akışlar, güçlü hisler hissetmek istiyorum. Yeniden yazmak için güzel hayallerim var, onların olgunlaşmasını bekliyorum. Bir nevi kuluçka döneminde gibiyim.

  1. Son olarak eklemek istedikleriniz ya da vurgulanmasını istediğiniz bir konu var mı? Bir de kitabı almak isteyenler nereden ulaşabilirler onu söyleyebilir misiniz?

“Maya, Rüzgar ve Ketu” tam okumak isteyeceğim bir roman oldu, içime sindi, yaşayarak yazılan bir roman oldu. Maya’nın acısını, mutluluğunu içimde hissederek yazdım, her cümlesinden sonsuz keyif aldım. Bana yazma cesaretini veren Karnas’a hayatta en mutlu olduğum şeyi bulmama giden yolda desteği için tekrar teşekkür ederim. Çünkü O, öğrettiklerinin dışında, bir insan sarrafı olarak, fıtratıma uygun yaşama cesaretimi artırdı.

“Maya, Rüzgar ve Ketu”  kitabını okumak isteyenler, kitabın ismini yazdığında çıkan tüm internet kitapçılarından bulabilirler.

 

 

Reklamlar

“Maya, Rüzgar ve Ketu” romanının yazarı Dr. Aydek Sultan Özdemir: “Bu, içsel yolculuğa dair bir roman”” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s